5193
post-template-default,single,single-post,postid-5193,single-format-standard,select-core-1.2.1,brick-child-child-theme-ver-1.1,brick-theme-ver-3.3,ajax_fade,page_not_loaded,smooth_scroll,paspartu_enabled,paspartu_on_top_fixed,paspartu_on_bottom_fixed,vertical_menu_outside_paspartu,vertical_menu_enabled,vertical_menu_left,vertical_menu_width_290,vertical_menu_with_scroll,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.1,vc_non_responsive

Kde sehnat fotky zdarma? Přehled fotobank

Potřebujete do svých tiskovin nebo na sociální sítě skvělé fotky, ale nevíte, kam sáhnout? Originální snímky od profesionála jsou samozřejmě nejlepší variantou, ale… pokud máte omezený rozpočet, tak vám pomůžou fotobanky. Ano, i za ty se musí platit. Ale existují i takové, které nabízí fotky ke stažení zdarma. Jen to chce umět hledat a pohlídat si typ licence a autorská práva. A s jakými freewarovými fotobankami máme zkušenosti my? Koukněte se na náš přehled těch nejlepších!

picjumbo

Na této stránce se nemusíte registrovat. Fotky zde můžete vyhledávat podle přednastavených kategorií, nebo můžete zadat vlastní téma. Ale pozor! Vyhledávač picjumbo kamarádí pouze s angličtinou. Sama jsem vyzkoušela, že pod klíčovým slovem pes na mě vyjely snímky hroznového vína, sýrů, a dokonce i jablečného štrúdlu :-D. V podmínkách stránky je uvedeno, že fotky můžete využívat ke komerčním účelům. Přesto předtím, než něco stáhnete, raději se podívejte, jestli se na snímek nevztahuje licence.

Můžete i podpořit autora fotografie finančním příspěvkem. A právě na tomto principu je picjumbo založen – čím víc lidí podporuje fotografy, tím víc fotek je zdarma. Podmínky užití jsou k dispozici zde.

Unsplash

Další fotobankou v angličtině je Unspalsh. Funguje obdobně jako picjumbo. Předtím, než zmáčknete tlačítko download free, si tak můžete ještě zvolit velikost obrázku. Hledání opět funguje na principu klíčových slov, nebo už předem vybraných témat. Přestože je zde možné stahování zdarma, raději si opět dávejte pozor na podmínky. A to hlavně u označení autora, značek a u fotek s lidmi, u nichž lze rozeznat jejich identita. V těchto případech musíte i tak získat svolení autora, jehož jméno a kontakt najdete vždy na (mezi)stránce, na níž snímek stahujete. Kompletní podmínky si můžete pročíst tady.

Pixabay

Pro ty, co by raději něco v češtině, tu je Pixabay. Opět zde můžete stahovat bez registrace a kromě fotek tu najdete i videa, ilustrace a vektory. Při vyhledávání zkuste i filtry (orientace, kategorie, velikost, barva), které vám ulehčí práci.

Zase platí, že fotky je možné používat i ke komerčním účelům, ale… nesmíte obrázky prodávat další osobě, používat fotky bez další změny a úprav jako plakáty, zneužívat označení (brand) na fotkách k účelům, jimiž byste mohli značku poškodit… Kompletní podmínky najdete zde (Ty jsou jako jediné v angličtině).

Canva

Určitě musím ještě zmínit Canvu, i když to není fotobanka v pravém slova smyslu. Jedná se sice o placenou službu s registrací, ale za to získáte spoustu výhod. Například tu najdete předpřipravené šablony pro různé rozměry sociálních sítí (banner, příspěvek, Instastories…) i pro tvorbu vizitek a plakátů. K tomu máte k dispozici i velký výběr fotek a grafických prvků v rámci vašeho konta. Snímky zdarma můžete jednoduše vyfiltrovat a nemusíte u každého zkoumat, jestli náhodou už není za prémiový poplatek. Stačí si tu založit účet a počítat s měsíčními platbami, cca. 12,95 $ (kolem 325 Kč).

Rada na závěr

Při stahování, a to i z free zdrojů, si hlídejte popis u fotek. Najdete tu třeba omezení ohledně licence a toho, jak můžete s fotkou nakládat. Ale není povinnost každé fotobanky to u každého snímku uvádět. Takže si pročtěte pořádně podmínky užití na hlavní stránce (v angličtině terms). Možná vám to zabere pár minut, ale lepší, než si pak zahrávat s porušením autorských práv. U fotobank, které nabízí zdarma fotky, povětšinou platí, že….

…. nesmíte nic poskytovat za peněžní odměnu třetí straně,

pokud jsou u fotky značky, autorské logo apod., musíte požádat autora o svolení k užití,

v případě, že je na fotce člověk, kterého je možné identifikovat, pak opět požádejte o souhlas.