Event v době koronavirové aneb Jak se otevírá zavřené muzeum

Home - - Event v době koronavirové aneb Jak se otevírá zavřené muzeum
Odhalení lvů na schodišti Severočeského muzea v Liberci

Event v době koronavirové aneb Jak se otevírá zavřené muzeum

Jak se po rekonstrukci slavnostně otevírá muzeum, když musí být vlastně zavřené? Před covidem bych si u této otázky, jak vystřižené z pohádky o Chytré horákyni, poklepala na čelo. Ale události roku 2020 z ní velmi rychle učinily realitu. Ano, tak jako mnoho jiných agentur jsme i my v prosinci 2020 stáli před úkolem přesunout akci do online prostoru: v našem případě slavnostně otevřít zrekonstruované Severočeské muzeum v Liberci a náležitě to odkomunikovat, zatímco venku řádil PES pátého stupně.

Liberecké muzeum prošlo zásadní rekonstrukcí za 143 milionů korun, jejímž výsledkem jsou zbrusu nové interiéry a expozice. Zároveň získalo nové strážce – na vstupním schodišti byly instalovány sochy lvů od známého českého umělce Jaroslava Róny. Všichni se samozřejmě těšili na slavnostní otevření, kdy se celá nádhera bude moci představit veřejnosti. Nicméně průběh roku 2020 neúprosně nabourával vše – jakékoliv plány, jakékoliv termíny… Nakonec jsme tedy byli přinuceni uspořádat akci online. Termín: 28. prosince 2020.

Samozřejmě hrozilo, že se z toho stane online přehlídka „mluvících hlav“ zakončená sáhodlouhou komentovanou prohlídkou. A to jsme opravdu nechtěli. Naším cílem bylo zprostředkovat nezapomenutelný zážitek všem, kdo se budou na online otevírání dívat.

Atmosféra a tajemství

Akci jsme naplánovali do večerních hodin, abychom mohli využít nádherného nasvícení budovy, v níž muzeum sídlí. Samotný slavnostní akt se odehrával na vstupním schodišti venku, a to nejen kvůli epidemiologické situaci. Pod plátnem čekali na odhalení noví strážci muzea – dva bronzoví lvi od Jaroslava Róny.

Odhalení lvů na schodišti Severočeského muzea v Liberci
Odhalení lvů na schodišti Severočeského muzea v Liberci
Foto: Jiří Částka

Politici v roli sudiček

Z politiků-řečníků jsme udělali sudičky a do rukou jim dali trochu tajemné muzejní exponáty. Od nich se krásně odvinula i jejich řeč a přání novému muzeu. K čemu že se dříve ve stavařství používala olovnice? Co uměl tzv. závitník? A odkud se vzala křišťálovo-dřevěná plastika připomínající kapku rosy? Předměty zároveň odkazovaly na bohatství muzejních sbírek.

Když už lvi, tak se vším všudy

Odhalit lvy jsme nechali samotného Rónu – ne že by z nich snímal plátna, ale odstartoval to originálním projevem, při kterém to vzal od Homo sapiens přes prvního člověka na Měsíci až k samotným sochám. Vše zvukově doprovodil řev skutečných lvů z liberecké ZOO. (Ač se to nezdá, toto byl jeden z nejtěžších úkolů – pořídit jejich autentický řev. Liberecký lev totiž neřve na počkání.)

Jaroslav Róna a jeho bronzová lvice před Severočeským muzeem
Jaroslav Róna a jeho bronzová lvice před Severočeským muzeem
Foto: Jiří Částka

Do muzea jedině s Múzou!

Všichni byli samozřejmě zvědaví na nové interiéry a expozice. Virtuální komentovaná prohlídka tak obrovského prostoru by ale byla na dlouho a asi i trochu nuda. Oslovili jsme proto Ondřeje Bauera ze studia OBA Creators, který natočil nádherné čtyřminutové video, kde nás muzeem provází do něj se navrátivší Múza. I v tomto případě jsme zůstali v regionu a pro roli Múzy vybrali skvělou baletku a tanečnici z libereckého Divadla F. X. Šaldy Lenku Mrhavou. Toto umělecky pojaté video přenos více než důstojně zakončilo

Celou akci jsme komunikovali na sociálních sítích a v médiích. Od rána také běžely živé vstupy na České televizi a Prima CNN News a reportáže na Českém rozhlasu. Samotný online přenos probíhal na facebookových stránkách a YouTube kanálu muzea. Na konci ledna 2021 (tedy po měsíci) měl stream již téměř 19 tisíc zhlédnutí. A k tomu obrovský počet pozitivních komentářů, lajků, sdílení…

Natáčení videa s Múzou v Severočeském muzeu
Natáčení videa s Múzou
Foto: OBA Creators
Muzejní múzu ztvárnila Lenka Mrhavá z Divadla F. X. Šaldy
Muzejní múzu ztvárnila Lenka Mrhavá z Divadla F. X. Šaldy
Foto: OBA Creators

I mladí lidé chtějí do muzea

A ještě jedna optimistická perlička na závěr. Mladá generace prý většinou vnímá muzea jako instituce, kde prach padá na nezáživné exponáty… Studenti libereckého gymnázia Jeronýmova dostali za úkol videopozvánku s Múzou zhodnotit. A výsledek? Nejčastěji použité obraty mluví za vše: poutavé, nekonvenční, umělecky zpracované, skoro jako trailer k filmu, artové, nezapomenutelný zážitek, originální spojení historie, tance a hudby…, a hlavně: velká motivace zajít do muzea naživo!     

Otevření Severočeského mueza v Liberci se streamovalo na FB a YouTube
Otevření Severočeského mueza v Liberci se streamovalo na FB a YouTube
Foto: Jiří Částka

Stream z otevírání Severočeského muzea

Video s Múzou z dílny OBA Creators

Infomation

  • Client:Bearsthemes
  • Date:May 14, 2018
  • Tags:photography, agency, creative
  • Project Type:Multipurpose Template

Share