4119
post-template-default,single,single-post,postid-4119,single-format-standard,select-core-1.2.1,brick-child-child-theme-ver-1.1,brick-theme-ver-3.3,ajax_fade,page_not_loaded,smooth_scroll,paspartu_enabled,paspartu_on_top_fixed,paspartu_on_bottom_fixed,vertical_menu_outside_paspartu,vertical_menu_enabled,vertical_menu_left,vertical_menu_width_290,vertical_menu_with_scroll,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.1,vc_non_responsive

Marketing v době krize aneb Kdy, když ne teď!

„Kdybych měl v kapse poslední dolar, utratil bych ho za reklamu,” řekl před téměř sto lety Henry Ford, průkopník automobilového průmyslu a mistr marketingu. Tahle věta bude nejspíš o úspěchu a neúspěchu firem rozhodovat i během nastupující recese v roce 2020. Pikantní přitom je, že avizovanou krizi začíná jako první pociťovat již nyní právě automobilový průmysl, na němž je Česká republika, a tedy celá ekonomika, značně závislá.

Ořezání nákladů na marketing bývá jedním z prvních opatření, k nimž firmy v hubenějších časech přistupují. Na první pohled je to totiž bezbolestné. Ono se vlastně nic nestane. Nevypnou vám elektřinu, nezastaví se výroba, zaplatíte nájem i výplaty. Jenže – jak dlouho to vydrží? Lidská paměť je krátká, a pokud o sobě nebudete dávat vědět, noví zákazníci vás nenajdou a stávající brzy zapomenou, protože je „uloví“ ti, kteří vidět jsou.

Přežijí nebo během recese dokonce vyrostou ti, kteří k sobě „přetáhnou“ klienty od konkurence. A samozřejmě neztratí své stávající.

Vítězná zbraň jménem marketing

Co se stane, lze ukázat na jednoduchém příkladu. Představte si třeba obchodníky s mobily. Dosud se všem žilo dobře, lidé měnili své telefony za nové modely i přesto, že jejich stávající přístroj stále dobře sloužil. Chtěli být in. Teď, v době nejistoty a klesajících příjmů, budou v lepším případě šetřit na horší časy, v horším si nový mobil zkrátka nebudou moci dovolit. Nákup tedy odsune většina z nich a počet potenciálních zákazníků, a tím i objem tržeb se tak v celém segmentu výrazně sníží.  Všichni obchodníci začnou „živořit“. Přežijí nebo během recese dokonce vyrostou ti, kteří k sobě „přetáhnou“ klienty od konkurence. A samozřejmě neztratí své stávající. Tedy ti, kdo zatnou zuby a investují do efektivního marketingu, i kdyby „na chleba nebylo“.

Efektivně a bez experimentů

O zákazníka samozřejmě v době krize bojují i prodejci reklamy, nabídky firmám chodí jedna za druhou, mohou vyjednat i lepší ceny. A tak se často stane, že se firma nechá obchodníkem přesvědčit. Dá inzerát, a ono se nic nestane. Tak investuje do onlinu, chvíli to funguje, ale pak zase nic. Do třetice vyzkouší třeba reklamu v rádiu. Hezky jedno po druhém, aby bylo jasné, který nástroj je ten pravý. Jenomže ve výsledku zjistí, že poměr cena výkon není vůbec zajímavý a investice byla zbytečná. I marketing má totiž svá pravidla a ovoce přinese jedině v případě, že jej uchopíte správně, tedy – zvolíte správnou strategii. Možná bude stačit originální nápad, který v žádném ceníku nenajdete.

Profík pohlídá, abyste nevyhazovali peníze z okna a měli marketing nastavený efektivně. Tedy, aby se vám investice vrátila.

Pro firmy, které nemají vlastní marketingové oddělení, je komplikované se v množství možností zorientovat a vybrat cesty, které skutečně fungují. Je tedy na místě zapojit odborníka. Ten má zmapovaný trh, dokáže vyhodnotit, které nástroje osloví kýženou cílovou skupinu, kampaň načasuje a namixuje tak, že potenciální zákazník zkrátka udělá to, co od něj chcete. Samozřejmou součástí práce marketéra by mělo být i zpracování klíčových sdělení, funkčních (a přitom kreativních) sloganů či spotů a vizuálů tak, aby celá kampaň měla jednotnou tvář a všechna kolečka do sebe zapadla.

„Najmout si agenturu bude drahé,“ řeknete si možná. Jenomže opak je pravdou, protože právě profík pohlídá, abyste nevyhazovali peníze z okna a měli marketing nastavený efektivně. Tedy aby se vám investované peníze vrátily.

Tip na závěr: Jen online vás nespasí

Pozor na to, že online kampaně či sociální sítě nejsou ani v dnešní době samospasitelné. I když ve virtuálním světě trávíme stále více času, žijeme ve světě reálném, a efektivní kampaň tedy musí propojovat obě prostředí.