5353
post-template-default,single,single-post,postid-5353,single-format-standard,select-core-1.2.1,brick-child-child-theme-ver-1.1,brick-theme-ver-3.3,ajax_fade,page_not_loaded,smooth_scroll,paspartu_enabled,paspartu_on_top_fixed,paspartu_on_bottom_fixed,vertical_menu_outside_paspartu,vertical_menu_enabled,vertical_menu_left,vertical_menu_width_290,vertical_menu_with_scroll,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.1,vc_non_responsive

Otravné překlepy a jak jim předcházet

Určitě to znáte: přijde vám zpráva na Messenger, e-mail, mobil…, a vám je hned jasné, že si poluštíte. Když se jedná o osobní zprávy, tak nad tím ještě jde přivřít oči. Jenže když píšete něco oficiálnějšího, tak to může působit dojmem, že jste u toho jedli oběd, dělali manikúru a bůh ví co ještě. Někdo nad tím mávne rukou, ale také může být na druhé straně člověk, který je na to přímo alergický a kvůli vašim „překlikům“ s vámi začne jednat příkře, nebo v horším případě vůbec.

Jak to vůbec s těmi překlepy je…

Proč děláme překlepy a jak to, že si jich ani ve vlastních textech nevšimneme? Může za to, že jako pokročilí čtenáři (ne z hlediska načtené literatury) dokážeme číst slovo komplexně. Stačí nám, když vidíme správný začátek a konec výrazu. Zatímco třeba prvňáci čtou písmenko po písmenku, a tudíž každý překlep identifikují. A jako začínající čtenář by vlastně měl postupovat každý dobrý korektor či editor, ale samozřejmě i  „obyčejný“ člověk, který nechce posílat zmatené zprávy.

Jak se vyhnout překlepům
Překlepy, kam se podíváš

TOP 5 překlepů, odpozorováno v e-mailech a SMS zprávách

Některá „upsání“ se ale objevují častěji než jiná. Záleží i na tom, jestli píšete na mobilu, nebo na notebooku. Třeba u SMSek je běžná záměna b za v. Když vám přijde zpráva: „To bude ale závava.“, tak si po chvíli domyslíte, co chtěl dotyčný říct. Pak ale můžete narazit na takové překlepy, které dokážou změnit význam. Někdy z úplně obyčejného slova vytvoříte vulgarismus, kterému se buď adresát zasměje, nebo se urazí…

A které překlepy se nejčastěji opakují, alespoň dle mé vlastní zkušenosti?

  • Jsme –> místo jsem
  • Samozřejmství –> místo samozřejmostí
  • Zprába –> místo zpráva
  • Turisitcké –> místo turistické
  • Píču –> místo píšu
Překlepy v e-mailech
Překlepy v e-mailech

Jak tomu předejít?

Co si budeme povídat, asi málokdo se nikdy neuklik. Ale dá se tomu předcházet. Zkuste pár tipů, díky nimž vaše zprávy budou srozumitelnější. 🙂

  • Mail pište nejprve nanečisto ve Wordu

Je pravda, že automatické opravy chyb někdy přivádí lidi k šílenství. Díky nim se ale vyvarujete nejen překlepů, ale i pravopisných chyb (není to však stoprocentní jistota). Samozřejmě, tohle vám udělá i kdejaký mailový editor, například v Gmailu. Nicméně příprava ve Wordu má velkou výhodu v tom, že jedním špatným kliknutím neodešlete nedokončený e-mail.

  • Čtěte po písmenech

Jen tak to přelítnout opravdu nestačí. Každé slovo si vezměte pod drobnohled a čtěte písmeno po písmenu. Jedině tak vám nic neunikne.

  • Nechte na to kouknout ještě třetí oko

Pokud je pro vás e-mailová zpráva velmi důležitá, je lepší na ni nechat podívat ještě někoho dalšího. Právě nezávislý pohled vám může pomoct nejen s překlepy, ale třeba i s tím, jak sdělení vyznívá. Čím déle něco totiž upravujete, tím pravděpodobněji se do toho zamotáte.