4495
post-template-default,single,single-post,postid-4495,single-format-standard,select-core-1.2.1,brick-child-child-theme-ver-1.1,brick-theme-ver-3.3,ajax_fade,page_not_loaded,smooth_scroll,paspartu_enabled,paspartu_on_top_fixed,paspartu_on_bottom_fixed,vertical_menu_outside_paspartu,vertical_menu_enabled,vertical_menu_left,vertical_menu_width_290,vertical_menu_with_scroll,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.1,vc_non_responsive

Pět pravopisných chyb, které možná děláte i vy

Pět pravopisných chyb… popravdě jich jsou tisíce. Jejich revírem jsou e-maily, ale i tiskové zprávy. A nezastaví je ani automatické opravy ve Wordu. Prostě počítač ještě zdaleka nepřekoná bystré oko korektora. Ti se musí potýkat jak s běžnými prohřešky proti češtině, tak i s libůstkami, z nichž vstávají vlasy na hlavě.

„Jako filologové musíte neustále všechno číst a zkoumat,“ tak zněla první věta mého profesora na vysoké, díky níž dodnes trpím profesionální deformací – co vidím, to opravuji… už šest let. A za tu dobu jsem se setkala se spoustou pravopisných chyb. Na některé z nich jsem narazila třeba jen jedinkrát, ale pak se objevovaly chyby, které se opakovaly čím dál častěji. A proto jsem vám sepsala TOP 5 hrubek, s nimiž se v poslední době setkávám, a které možná děláte i vy a nevíte o tom.

1. Permanentka X pernamentka

Někdo by mohl říct, že to je snad jasné, ale opak je pravdou. Třebaže v psaném projevu špatná varianta již pomalu vymírá (díky bohu), v tom mluveném často zaslechnete permanentku s N.

Pomůcka: Slovo permanentka vychází z přídavného jména permanentní, tedy nepřetržitý. Což je vlastně podstata tohoto typu průkazu.

2. Děkuji za Vaši odpověď X Děkuji za Vaší odpověď

Typický příklad z e-mailové komunikace, kdy i nevinná čárka navíc může u novináře „vykouzlit“ škodolibý úsměšek. Správně je pouze krátká varianta. A jak poznáte, kdy čárku napsat?

Pomůcka: Nahraďte slovo ukazovacím zájmenem TÉ a TU.

Děkuji za Vaši (TU) odpověď.

Informace jsem předal Vaší (TÉ) kolegyni.

3. Tématický večírek X tematický večírek

Od základového slova téma vzniklo přídavné jméno „tématický“, to je logická úvaha. Jenže… adjektivum tematický je odvozeno od podstatného jména tematika. A přesto po internetu kolují tisíce rad, jak uspořádat tématickou party. 🙂

4. Balicí papír x balící papír

Mít tak balící papír, žehlící prkno, kropící konev. To by byl život! Dárky by se samy balily, prádlo by se žehlilo a zahrada sama pokropila.

Pomůcka: Dlouhou variantu užíváme jen pro přídavná jména dějová, která udávají, kdo danou činnost vykonává. Krátce pak píšeme přídavná jména účelová.

Máme největší nabídku žehlicích prken na trhu.

Aleš žehlící košile si stěžoval, že to není mužská práce.

5. 18-ti letá X 18ti letá X 18letá

A borcem nakonec je psaní číslovek. Soudě podle paskvilů, které se objevují na internetu i v printu, se se správnou variantou číselného zápisu jen tak nesetkáte. A proto se prosím vyvarujte ti a -ti, ať už se jedná o věk, či časový údaj. Takže jedině 18letá dívka a 20procentní sleva.

Rada na závěr

Nikdo není neomylný, ale důležité je si umět poradit. Takže pokud si nejste něčím jistí, tak se raději zeptejte. Ale koho? Asi nejlepším rádcem je v tomto případě Internetová jazyková příručka. Je zdarma a najdete tady odpovědi na většinu vašich dotazů. V případě, že si nevíte rady s nějakým češtinářským „špekem“, pak se můžete na stejné stránce obrátit na jazykovou poradnu. A nebojte, za příručkou stojí Ústav pro jazyk český AVČR. A kdo jiný by měl češtinu ovládat na jedničku? 😉