Typografický tahák aneb Aby tiskoviny zajistily propagaci, a ne ostudu
Když jde o pravopis, píšeme v textu tvrdé a měkké („y/i“) a čárky tak nějak automaticky. Ale před odesláním či odevzdáním to stejně většině lidí nedá. Raději se přesvědčí v jazykové příručce. Chvála bohu za to, lidstvo je díky tomu ušetřeno spousty vÝkendů. Jenže u typografie se někdy jedná o „drobné“ odlišnosti v mezerách, délce a pozici znaménka, což už se může zdát méně podstatné než chyba v podmětu s přísudkem. Až na to, že i špatně užitá mezera fakt vidět je! V mailu vám to leckdo odpustí nebo si toho nevšimne, ale nechat to na plakátu, v letáku nebo třeba firemním časopise? To už může být i pěkná ostuda.
Tady je malý tahák, jak a kdy používat pomlčku a spojovník. A také se dozvíte (někdo zopakuje), které uvozovky jsou které a pod jakou klávesovou zkratkou je popřípadě najdete.
Pomlčka vs. spojovník
Pomlčka
Pomlčku určitě používáte často, ale jste si jisti, že správně? A vnímáte vůbec rozdíl mezi pomlčkou a spojovníkem, nebo je to pro vás prostě čára jako čára? Pojďme si přehledně říct, jak se to s oběma znaménky doopravdy má.
Pomlčka (–) je na první pohled delší než spojovník (-) a pravděpodobně nejčastěji ji použijete ve smyslu až, od … do, versus (proti). V tomto případě před ani za pomlčkou nepíšeme mezeru.
Například:
Otevřeno 8–10 hodin.
Za domácí úkol si přečtěte strany 10–45.
Navštívit nás můžete v měsících duben–září.
Zápas Sparta–Slavia skončil vítězstvím sešívaných.
X Zápas Karlovy Vary – Třinec skončil remízou. Ve spojení s víceslovným názvem se píše pomlčka s mezerami.
Ach ta zapeklitá data…
Problém může nastat u zápisu dat. Jak jednoduše rozhodnout, jestli mezery před a za pomlčkou napsat? Orientujte se podle toho, zda se jedná o víceslovný, nebo jednoslovný zápis.
- víceslovný zápis s mezerou
1. července – 31. srpna 2020
12. 3. – 15. 3. 2020
1. 1. 1993 – 1. 1. 2003
- jednoslovný zápis bez mezery
v letech 2009–2019
12.–15. března 2020
4.–5. 8. 2020
Tip
Pokud se vám pomlčka automaticky nevytvoří, použijte klávesovou zkratku levý ALT0150. Tedy podržte levý ALT a současně napište postupně čísla 0 1 5 0.
Spojovník
Spojovník (-) je oproti pomlčce (–) kratší a píšeme ho bez mezer (aspoň máte o starost míň 😉 ). Setkáte se s ním u významově těsně spojených výrazů.
Například:
- u oborů technicko-ekonomický
- u barev modro-zelený (dvě barvy na jednom oblečení)
X modrozelený = modrý odstín zelené barvy
- u povolání kuchař-číšník (jedna osoba vaří i obsluhuje)
- u těsného spojení správních oblastí Frýdek-Místek, Praha-Čakovice
X víceslovná označení naopak píšeme s pomlčkou, např. Liberec VIII – Dolní Hanychov
- při sestupném psaní kalendářních dat 2020-04-02
- u oddělení spojky -li chodím-li, říkám-li, mohl-li
X spojovník nepíšeme u spojek, které už -li obsahují (nežli, neboli, jestli, čili, zdali, ačli)
Uvozovky v českém stylu
Pokud jste někdy psali přímou řeč v online prostředí, tak jste si určitě všimli, že máte možnost napsat pouze tzv. „anglické“ uvozovky. Oboje jsou v tomto případě orientovány směrem nahoru. U těch „českých“ je to tak, že první jsou dole a druhé nahoře. Ale co s tím dělat třeba na Instagramu? Pokud píšete post anglicky, tak nic neřešíte. V češtině by to ale, co si budeme povídat, vypadalo prostě divně.
Jak na to? Zase si můžete pomoci klávesovými zkratkami. Pro dolní uvozovky zmáčkněte levý ALT0132. Pro případ, že by vám nešly ani horní uvozovky, pak zkuste levý ALT0147.
Jedny dole, druhé nahoře, ale jak je to s čárkami?
Teď už máme správné uvozovky, ale jak dál… Největší problém (což možná platí i pro pravopis) je, kam s čárkou v přímé řeči. Tak si to pojďme vyjasnit.
Přímá řeč: „Domnívám se, že celá přestavba zabere půl roku,“ tvrdí vedoucí stavby Petr Pracant.
Přímá řeč s vloženou uvozovací větou: „To koleno mě,“ povzdechl si, „pěkně bolí.“
A co jednoduché uvozovky?
Na jednoduché uvozovky narazíte asi nejčastěji u citace, v níž jsou uvozovky už užity. Podívejte se na příkladovou větu, jak je správně použít.
„Přemýšlel jsem, co myslí tím ‚budeme přátelé‘, ale stále si nejsem jistý.“
Rada na závěr
Pokud si nevíte rady, nebojte se nakouknout do Internetové jazykové příručky. A nevěřte všem opravám ve Wordu, protože se může stát, že vám podtrhne zelenou vlnovkou i to, co je správně ;-). Pro větší přehlednost jsem vám vytvořila minitabulku klávesových zkratek, abyste je nemuseli hledat po všech čertech.