Žádná aplikace nespasí váš Instagram. To musíte vy.
Tak schválně, kolik různých aplikací na editaci fotek a Stories jste už vyzkoušeli? Hodně? To je dobře! Zkusit se má vše. Nicméně…
1. V jednotě je síla
Já vím, trochu klišé. Jednotný profil a styl je ale velmi důležitý kvůli identitě. V záplavě příspěvků budete lépe rozpoznatelní a tím se zvýší i vaše šance na upoutání pozornosti. Pokud tedy například objevíte skvělou aplikaci na tvorbu Stories, vydržte u ní. Alespoň nějakou dobu.
2. Vytvořte si vlastní rukopis
Řada aplikací na editaci fotek obsahuje mustry, do kterých stačí vložit fotku a „voilà“. Problém je ale v tom, že šablony používá více lidí. Vytvořte proto raději něco vlastního. Třeba se stanete inspirací pro ostatní a to může být vaše přidaná hodnota.
3. Obsah je důležitější
Jak jsem říkala na začátku, žádná aplikace vás nespasí. Důležité je totiž to, co říkáte. Instagram bezesporu stojí na krásných věcech a zábavě, ale zásadní je především autenticita. A té docílíte jedině originálním obsahem, který tvoří myšlenka a její ztvárnění. Příkladem za všechny je třeba Dominik Landsman. Mrkněte na jeho profil a pochopíte (nemáme s ním nic společného, jen nás baví).
Aplikace pro správu Instagramu z mobilu i desktopu
A pokud byste přeci jen chtěli nějaké vychytávky, přidávám seznam aplikací, které používáme my, nebo které hodnotíme pozitivně. Obecně lze aplikace roztřídit na tří základní druhy. Správa účtu, editace fotek, ostatní srandičky.
Aplikace na správu účtů
Later
Later umožňuje plánování příspěvků a jejich automatické sdílení dle přednastavených parametrů, a to jak z mobilu, tak z PC. To ocení hlavně ti, kteří editují fotky na desktopu. Je zdarma, ale za 19 dolarů měsíčně vám otevřou například analýzy, možnost plánovat Stories, tagovat a přidávat více fotografií do jednoho postu. Later nabízí také našeptávač hashtagů a možnost plánování vzhledu feedu. A dokonce ho můžete použít na čtyři sociální sítě – Instagram, Facebook, Twitter a Pinterest. Later = super apka.
Planoly
Free verze vám umožní naplánovat až 30 fotek měsíčně. I zde můžete pracovat se svým feedem. Statistiky jsou už slabší, obsahují základní údaje jako počty lajků, komentářů či nárůst sledujících. Planoly nabízí také vytvoření skupinky tematických hashtagů. Díky tomu si můžete dopředu připravit skupiny hashtagů pro různé typy fotek – např. jídlo, sport, zvířata apod.
Aplikace na úpravu fotek
Snapseed
Nespornou výhodou této aplikace je možnost upravovat i jenom část fotky. Například rozjasnit obličej, vytáhnout stíny, rozsvítit pozadí atd. Mimo klasických nástrojů, jako je kontrast, teplota nebo jas, nabízí množství různorodých filtrů. Zajímavá je také funkce čistění, díky které můžete z fotografie vymazat rušivé objekty.
VSCO
Pokud vašemu feedu nechcete věnovat až tak moc času, mohla by se vám hodit právě tahle aplikace. Kromě tradičních nástrojů na úpravu fotek obsahuje řadu prestů (přednastavené efekty úprav), díky kterým budete mít všechny fotky ve feedu krásně sjednocené. Zároveň můžete čerpat inspiraci na samotném Instagramu pod #vscocze.
Lightroom
Adobe Lightroom je skvělý počítačový program. Je sice složitý, ale vývojářům se povedlo mnoho funkcí nacpat do mobilní verze. Můžete zde upravit jednotlivé barvy, zaměřit se na detaily a vytvořit si vlastní presety a mnoho dalšího. Nezapomínejte ale, že fotografie nejlépe upravíte v počítači.
Ostatní srandičky
Experimentujete rádi se Stories? Pak byste rozhodně měli zkusit Canvu, kde i v základní verzi můžete vytvářet krásné příběhy, a navíc editovat i videa. Jestli máte rádi kresby, zkuste PicsArt a aplikace Mojoo zase vaše fotky krásně rozhýbe.
Tip na závěr
Aby bílá bílou byla. Chcete sjednocený feed? Pohlídejte si právě tuhle barvu a dbejte na to, aby na všech vašich fotkách měla stejnou tonalitu. Zima je za rohem, takže budete moct brzy trénovat. Tak ať se daří!