4262
post-template-default,single,single-post,postid-4262,single-format-standard,select-core-1.2.1,brick-child-child-theme-ver-1.1,brick-theme-ver-3.3,ajax_fade,page_not_loaded,smooth_scroll,paspartu_enabled,paspartu_on_top_fixed,paspartu_on_bottom_fixed,vertical_menu_outside_paspartu,vertical_menu_enabled,vertical_menu_left,vertical_menu_width_290,vertical_menu_with_scroll,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.1,vc_non_responsive

Být, či nebýt slyšet aneb Reklama v rádiu

Přemýšlíte, zda svou firmu nebo produkt podpořit reklamou v rádiu? A má v době YouTube nebo Spotify rádio ještě smysl? Určitě! I rádio lidé poslouchají přes mobilní aplikace, hraje v obchodech či kancelářích a většina z nás jej poslouchá v autě. Zde jsou mé tipy jak na to, aby rozhlasová reklama opravdu fungovala.

Rádio se od televize či dalších médií liší v jedné zásadní věci – jedině rádio mohou lidé poslouchat celý den a při jakékoliv činnosti. Prostřednictvím písniček cílí na emoce, přináší aktuální zpravodajství, reportáže nebo tipy pro volný čas. Pokud kampaň v rádiu dobře vymyslíte, načasujete a připravíte, může být velmi silným a efektivním nástrojem vašeho mediamixu.

Celostátní, nebo regionální rádio?

Největší celostátní rádia jako například Impuls, Evropa 2, Frekvence 1 mají denní poslechovost okolo jednoho milionu posluchačů. Toto číslo značně ovlivňuje cenu za reklamu. Pokud si chcete koupit spotovou kampaň v celostátním rádiu, počítejte s částkou od sto tisíc výš, ani půlmilionové částky nejsou výjimkou.

Ne všichni ale potřebují být slyšet po celé republice. Některým regionálním firmám stačí, když si zaplatí reklamu pouze tam, kde je uslyší jejich cílová skupina. Proto mají celostátní rádia své regionální „odpojky“. To znamená, že reklamní bloky nebo třeba kulturní tipy jsou v každém regionu jiné, i když běží ve stejný čas.  A právě tady pozor, nenechte se zmást!

Největší poslechovost celostátního rádia neznamená, že je také nejposlouchanější v daném kraji. Je dobré vědět, kdo patří ve vašem městě mezi nejsilnější hráče, protože někdy jím může být i malé soukromé rádio. Vždy si proto od mediálního specialisty vyžádejte konkrétních čísla poslechovosti na daném území.

Chtějte vědět co nejvíce informací o posluchačích

Každé rádio má svůj formát a oslovuje jiné posluchače, například Evropa 2 cílí na mladé lidi, Impuls na starší, specifickou skupinu posluchačů má Radio Beat či Country atd. Toto je vždy při výběru potřeba zjistit a zohlednit. Všechna rádia, ať celostátní, nebo regionální, mají k dispozici tzv. koláče poslechovosti, které vychází z výzkumu poslechovosti médií Radioprojektu. Obecné výsledky najdete na internetu, o konkrétnější a přehledné zpracování můžete požádat obchodního zástupce rádia. Některá rádia na základě Radioprojektu vypracovávají i data o zaměstnání, pohlaví či socioekonomické třídě svých posluchačů. Čím více informací si o posluchačích rádia vyžádáte, tím snadněji se vám bude rozhodovat, které rádio je pro vaši kampaň to pravé.

ukázka věkové skupiny posluchačů regionálního Radia Contact Liberec

Na co si dát pozor

Řekněme, že máte již po „průzkumu“ a víte, v jakém rádiu vaše reklama zazní. Nyní je důležité vytvořit efektivní mediaplán. Než si ho ale odsouhlasíte s reklamním specialistou, ujistěte se, že jsou spoty nasazené v hlavní vysílací časy. Někdy se může stát, že váš spot zařadí prodejce reklamy do pozdních večerních hodin, kdy rádio skoro nikdo neposlouchá, což je přesně to, co vy nechcete – zaplatit si reklamu, kterou nikdo neuslyší.

Co byste měli vědět:

  • Lidé nejvíc poslouchají rádio mezi 6–19 hodinou
  • Vysílat méně než 4 spoty denně není efektivní
  • Kampaň by měla trvat alespoň 10 dnů
  • Lidé brzo zapomenou – pokud se chcete udržet v jejich povědomí, kampaň po čase zopakujte
  • Ptejte se po bonusech – ve formě soutěží, kulturních tipů nebo např. prezentace na sociálních sítích rádia
ukázka mediaplánu

Co funguje v rádiu nejvíce? Spoty a sponzoring pořadu

Jedním z nejefektivnějších nástrojů v rádiu jsou reklamní spoty. Na jednu desetidenní kampaň se doporučuje nasadit padesát spotů. Cena se liší podle toho, zda spoty nakupujete jednorázově, nebo v balíčku. Podle velikosti balíčku se můžete dostat i na téměř poloviční cenu kampaně. Samozřejmě čím větší balíček, tím levnější spot. Při výrobě spotu nezapomeňte, že je důležité se odlišit – proto je dobré požádat o spolupráci zkušené kreativce.

Další efektivní možností je sponzoring programu. Většinou se jedná o sponzoring počasí, přesného času, dopravy atd. Oznam se vysílá desetkrát denně, čímž je zajištěn zásah u posluchačů. Stopáž je desetivteřinová a musí se zde dodržovat daná pravidla, která podléhají zákonu. Nesmí se používat slovesa, slova typu akce, sleva. O to kreativněji si musí autor textace pohrát se zněním spotu. Alespoň dvakrát by měl zaznít název firmy.

Příklad z praxe

Nejlepší je ovšem kombinace obojího. Lidé o vás totiž uslyší tak často, že se jim opravdu dostanete do uší a hlav. Jako příklad úspěšné kampaně bych uvedla menší prodejnu se značkovou obuví v Liberci. Majitel otevřel nový obchod v centru, koupil si na měsíc sponzoring programu Přesný čas a spotovou kampaň. Sponzoringem fixoval název obchodu a ve spotech vysvětlil vše, co nabízí a také kde sídlí. Reklama byla velmi úspěšná a klient ji po čase zopakoval.

Reklama v rádiu je jen jedním z marketingových nástrojů – vždy je potřeba ji promyslet a načasovat tak, aby byla skutečně efektivní součástí celé vaší marketingové strategie.